5.1.13

Tutorial [1] Far away


Jest to mój całkowicie pierwszy tutorial w życiu, dlatego nie wie jak dobrze się spisałam. Starałam się wszystko jasno opisywać, ale wiadomo - nie jestem w stu procentach pewna czy udało mi się to wystarczająco przejrzyście wytłumaczyć, dlatego w razie pytań, walcie śmiało.


Poziom: średni 

Tutorial tworzony na Gimpie 2.8. W innych wersjach programu nazwy narzędzi i opcji mogą się różnić.


Stocki, które będziemy używać:
modelka KLIK
bramaKLIK
tło1 KLIK
tło2  KLIK

Co będziemy robić:


Narzędzia, które będziemy używać i potrzebować:


ZACZYNAMY

1. Otwieramy obrazek – nazwijmy go brama – i zaznaczamy obszar samego obrazka, bez czarnego kawałka na dole, na którym podana jest strona do autora. Wchodzimy Obraz/Kadruj według zaznaczenia.

2. Ja w między czasie zapisuję plik jako cośtam.xcf, aby, w razie jakiejś usterki – a mój komputer tak potrafi – móc do pracy wrócić. Teraz, w nowym Gimpie, wystarczy wejść na Plik/Zapisz jako i od razu mamy rozszerzenie .xcf.

3. Na tej samej warstwie, na której jest brama, klikamy prawym przyciskiem myszy i Dodajemy maskę warstwy. Będziemy musieli wymazać to, co jest wewnątrz bramy, gdyż potem damy tam inne tło. Robimy to swoim sposobem – kto jak woli. Ja używam do tego – można powiedzieć, że praktycznie zawsze i do wszystkiego – inteligentnych nożyc, żeby dokładnie zaznaczyć kontury bramy. Gdy już je zaznaczę, wchodzę na Zaznaczenie/Zmiękcz i ustawiam parametry. Zważając, że jest do nieduży rozmiar obrazka zazwyczaj te pięć pikseli mi wystarcza. Naciskam OK. Potem klikam na (jest po prawej stronie warstwy) Maskę warstwy, biorę albo pędzel z ustawionym czarnym kolorem i zamalowuję to, co zaznaczyłam, albo po prostu wybieram Wypełnienie kubełkiem i wylewam na zaznaczenie. Gdy wszystko jest dobrze zrobione, powinno być tam przeźroczyste tło. Następnie przybliżam obrazek i oglądam kontury bramy, by zobaczyć gdzie i co poprawić, i to robię wtedy pędzelkiem.

 

4. Kolejną rzeczą będzie postać dziewczyny. Otwieram zdjęcie w oddzielnym oknie po to, aby móc ją zaznaczyć i wyciąć. I robię podobnie jak wcześniej, tym razem jednak nie używając maski. Wybieram inteligentne nożyce i zaznaczam jej kontury. Zmiękczam krawędzie, po czym wklejam ją w nowej warstwie w moim pliku. Warstwę oczywiście ustawiam nad warstwą z bramą. Używając narzędzia Skalowanie zmieniam ją do odpowiedniego rozmiaru i przesuwam w odpowiednie miejsce. Takimi rzeczami jak efekty i cienie zajmiemy się nieco później. Zawsze najpierw tworzę szkielet obrazka, a potem go dopieszczam.

5. Otwieramy zdjęcie z tłem1. Zaznaczamy mniej więcej taki obszar:


i go  kopiujemy.  Tworzymy nową, kolejną (oczywiście przeźroczystą warstwę), którą ustawiamy na samym dole, pod warstwą z dziewczyną i z bramą, i wklejamy do niej to, co skopiowaliśmy. Klikamy na narzędzie Odbicie i odbijamy zaznaczenie, po czym Skalowanie i ustawiamy odpowiednią wielkość, tak aby pasowało do otworu bramy. Nie bójmy się, że jakość się zepsuła. Gdy wszystko jest jak należy, zakotwiczamy zaznaczenie. Wchodzimy na Filtry/Rozmycie/Rozmycie Gaussa... I parametry ustawiamy na 10px.

 

Klikamy OK. Mamy rozmazane tło. Wszystko powinno wyglądać o tak:

 

6. W nowym oknie otwieramy kosmos. Zależy nam tu głównie na niebieskim obszarze, na którym są gwiazdy, dlatego tylko ten obszar zaznaczamy, bez planet. Kopiujemy. Tworzymy nową warstwę i ustawiamy ją pod warstwą z bramą, ale nad warstwą z tłem1. Możemy ją nazwać Kosmos albo tło2, wedle uznania. Będę korzystać z nazwy tło2. Nie odznaczamy zaznaczenia. Wybieramy narzędzie Obrót i obracamy obrazek o 180 stopni. Możemy po prostu użyć również odbicia pionowo. W razie potrzeby zmieniamy rozmiar (narzędzie Skalowanie), po czym ustawiamy tak, aby zakrywało tło1.

7. Zmieniamy tryb warstwy na Połączenie ziarna oraz ustawiamy krycie na 32.

8. Jeżeli mamy odpowiednie pędzle lub znajdziemy jakiś ciekawy obrazek ptaków, to możemy je użyć i wkleić (oczywiście w nowej warstwie!) do naszego obrazka. Kto jak woli ;)

9. Szkielet mamy. Czas się zająć dopieszczaniem. Wiadomo – kobieta nie może się unosić, dlatego musimy „narysować cień” pod sukienką. Więc to robimy. Nowo powstałą warstwę, na której będziemy to robić, ustawiamy pod dziewczyną, ale nad bramą. Bierzemy czarny pędzel, zmieniamy na słabe krycie. Przy samej sukience, rysujemy czarne, grubsze linie, jadąc według konturów, ale sukienki nie dotykając. Pamiętajcie, że przy sukience cień niech będzie nieco ciemniejszy. Krycie zmieniamy na jeszcze słabsze, może tak z 20%, i rysujemy cień nieco dalej od kontur i od tego co narysowaliśmy. U mnie wygląda to tak:

 

10. Zmieniamy tryb warstwy na Pokrywanie, a krycie na 69,4.

11. Klikamy prawym przyciskiem myszy na warstwę, na której jest kobieta. Wybieramy Kanał alfa na zaznaczenie. Tworzymy nową warstwę nad kobietą. Wybieramy narzędzie gradient oraz ustawiamy kolory na czarny i biały – czyli tak jak jest przy włączeniu Gimpa. Kształt liniowy, Gradient - Kolor pierwszoplanowy na przezroczystość, krycie na 70%. Dziewczyna jest przodem do zewnątrz, więc to oznacza, że tył ma ciemniejszy, gdyż jest w ciemnym pomieszczeniu. Trzeba to zrobić. Rysujemy gradientem mniej więcej tak jak jest na rysunku obok.

Zmieniamy tryb warstwy na Pokrywanie, krycie na 77 .

 

12. Znowu klikamy prawym przyciskiem myszy na warstwę kobiety i wybieramy Kanał alfa na zaznaczenie. Wchodzimy na Zaznaczenie/Obramuj i ustawiamy na 3px. Tworzymy nową warstwę, ustawiamy ją na samą górę i odznaczamy. Wchodzimy na Filtry/Rozmycie/Rozmycie Gaussa... I zostawiamy 5px. Tryb warstwy na Pokrywanie, krycie na 72.

13. W tym momencie powinno być 7 warstw (no, chyba że ktoś dodał wcześniej wspomniane ptaki, więc 8).

14. Tworzymy kolejną warstwę i ustawiamy ją nad wszystkie inne, na samą górę. Wybieramy pędzel, a kolor pierwszoplanowy zmieniamy na biały. Malujemy wokół bramy tak:

 

Możemy rozmazać to nieco Rozmyciem Gaussa jakieś 5px, po czym ustawiamy tryb warstwy na Pokrywanie.

15. Tworzymy następną warstwę, ustawiamy ją nad wszystkie inne. Wybieramy narzędzie gradient, kolor pierwszoplanowy na biały, kolor tła na czarny. Gradient - Kolor pierwszoplanowy na kolor tła (RGB), krycie 100%, kształt Promienisty. Chodzi o to, aby biały kolor tak jakby „zakrył” dziewczynę oraz trochę wokół niej. Mniej więcej tak:

 

16. Ustawiamy tryb warstwy na Pokrywanie, krycie na 76%. Ja zawsze biorę wtedy Gumkę, zmniejszam trochę krycie i wymazuję sam środek gradientu, ten najbielszy punkt. Mam wrażenie, że wtedy lepiej to wszystko wygląda, gdy nie jest tam tak jasno.

17. Tworzymy nową warstwę, ustawiamy ją nad wszystkie inne. Kolor pierwszoplanowy ustawiamy na #9ad6cd, kolor tła na #0b5c52. Wybieramy narzędzie Gradient - Kolor pierwszoplanowy na kolor tła (RGB), krycie 100%, kształt Prostokątny. Rysujemy gradient od samego środka do jednego z rogów, po czym ustawiamy tryb warstwy na Połączenie ziarna, a krycie na 45%.

 

18. OBRAZEK GOTOWY :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz